Peripețiile candidatului prezidențial Veștea, inclusiv căciulirea umilă la poarta lui Simion, pe când inimile lui Grindeanu și Nicușor se făcuseră cât un purice, nu adună atâta istorie precât atacul Regimului Dan din 18 iunie 2026 la partidele reformiste PNL și USR.
Istorie cu adevărat se face la români, în iunie 2026, doar în stânga Prutului, la basarabeni, chit că amărâta presă a României și televiziunile știriste de garsonieră nu prea au corespondenți, de fapt mai mult corespondente, decât la Casa Poporului, unde eleganța costumelor e în armonie cu imensitatea imperială absurdă a construcției ceaușiste.
...
Documentul menționează, de asemenea, summitul UE–Republica Moldova, programat
pentru 22 iunie, pe care liderii europeni îl așteaptă „cu interes”....
12
06 2026 Moment istoric pentru R. Moldova: Negocierile de aderare la UE încep
pe 15 iunie
https://stiri.md/article/politica/moment-istoric-pentru-r-moldova-negocierile-de-aderare-la-ue-incep-pe-15-iunie
Poză
memorabilă aici.
The
summit is a key opportunity to highlight the strategic importance of Moldova's
future within the EU and to strengthen the partnership between the EU and
Moldova.
EU - Moldova Summit, 22 June 2026
https://www.eeas.europa.eu/delegations/moldova/eu-moldova-summit-22-june-2026-1_en
„Menționăm,
că astăzi în inima Europei are loc al doilea Summit R. Moldova-Uniunea
Europeană. R. Moldova este reprezentată de către președintele Maia Sandu;
vicepremeierul pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov; ministrul
Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, precum și alți demnitari.”
22.06.2026
14:07 Antonio Costa și Ursula von der Leyen, la deschidera Summitului
UE-Moldova: Pentru noi, extinderea cu R. Moldova este o prioritate
https://deschide.md/articole/antonio-costa-si-ursula-von-der-leyen-la-deschidera-summitului-ue-moldova-pentru-noi-extinderea-cu-r-moldova-este-o-prioritate
Probabil 95% din electoratul din dreapta mankurtizată a Prutului, tot mai necunoscătoare de propria-i istorie înjositor demitizată, habar n-are ce funcție deține Alexandru Munteanu!
„Pe
22 iunie, la Bruxelles, a avut loc al doilea summit UE – Moldova. În contextul
întâlnirii, prim-ministrul Alexandru Munteanu a reamintit că, săptămâna
trecută, la Luxemburg, au început negocierile pe primul grup de capitole
privind aderarea la UE — „Valorile fundamentale”. Munteanu a pus accent pe
faptul că parcursul european al țării nu se sprijină pe gesturi de bunăvoință,
ci pe munca din interiorul Moldovei. „În relațiile cu Uniunea Europeană nu ni
se dă nimic din politețe. Fiecare succes este rezultatul muncii pe care o facem
aici, acasă”, a spus el.”
22
06 2026 „Nouă nu ni se dă nimic din politețe” — Munteanu la summitul UE –
Moldova
https://prizma.md/ro/politica/noua-nu-ni-se-da-nimic-din-politete-munteanu-la-summitul-ue-moldova
– E o spaimă maladivă în postromânism la Autoelită, mormăi Voicu Ghizdavu ștergându-și ochelarii, să nu se înceapă cât de cât Reconstituirea istoriei Neamului Românesc de unde a fost forfecată de nazism și comunism, la 26 iunie 1940.
– Numai Trump, Netanyahu și Putin au
motive să-și mărească adâncimea strategică! râse sau oftă adânc viticultorul extremist
Otomega.
– Dacă face Unirea, lăsă garda jos
liberalul Noveanu, să știi că eu îl iert pe Nicușor Dan că mi-a spart partidul
de nu se mai cunoaște om cu persoană.
Pe Facebook, utilizatorii se plâng că de când cu îmbogățirea lui Musk, urli ca în baie, neauzit, dacă n-ai bani să ți se difuzeze și opinia ta, chit că în RO chiar dacă ajung virale ideile bune, tot nu se implementează nimic, de unde și bășcălia literaturii propinațiste cu generoase invitații la băutură. Nu mai poții sherui pe propria pagină ce scrii pă perete. Nu mai poți nici scoate iar în uz pe wall propriile albume photo în întregime. Iar dacă aduci din memorie link-uri încă valide, ce ai remarcat tu acum 10 ani, sau pe unde ai fost, se aprobă fără a-ți prelua comentariul de atunci sau a preciza anul, ca și cum ar fi link recent. Utilitatea politică a armei mediatice e însă în creștere. Înainte, ministrul sau influencerul scria într-un ziar online, numai unul, o chestie, deobicei desființarea vreunui vipoi. Acum, o plasează pe Facebook și se tocmește cu mai multe ziare, să preia aceeași opinie de valoare inestimabilă.
Sorin Ioniță: „Există şi varianta exotică, dar care circulă tot mai insistent prin București: Marele Proiect (Megali Idea, cum ar spune grecii), adică unirea cu Republica Moldova ca temă pentru câştigarea celui de-al doilea mandat... Cu alte cuvinte, să facem Unirea cu preţul torpilării tuturor reformelor structurale de care are nevoie România, inclusiv pe stat de drept şi reducerea clientelismului, ca să ţinem PSD aproape... în nici un sondaj sentimentul unionist în Moldova n-a ajuns la 50%; ... cu ce vei plăti costurile unirii?...”
15
06 2026 Ce se întâmplă cu Nicuşor Dan? (Op-ed)
https://www.g4media.ro/ce-se-intampla-cu-nicusor-dan-op-ed.html
Cristian
Pantazi: ”Statul de drept e din nou sub asaltul cartelului care controlează
instituțiile de forță și justiția. Frăția epoleților și a robelor, care și-a
instalat la Cotroceni o marionetă tot mai tristă și dezarticulată, lovește în
forță cele două partide cu politici reformiste care amenință un status-quo
nesustenabil. Democrația, valorile pro-europene, separația puterilor în stat –
nimic nu mai contează pentru generalii nevăzuți cărora PNL Bolojan și USR le
periclitează contractele de miliarde de euro din bani europeni, controlul pe
companiile de stat, business-urile din energie și viitoarele legi ale
securității naționale.”
19
06 2026 Cartelul epoleților și robelor și marioneta lui dezarticulată
https://www.g4media.ro/cartelul-epoletilor-si-robelor-si-marioneta-lui-dezarticulata.html
Să
comenteze cine n-are de gând să viziteze țara lui Trump, deoarece Adrian
Zuckerman este și tizul lui Veștea!
19
06 2026 Un fost ambasador al SUA în România îl atacă pe Ilie Bolojan: „Văd o
mișcare soroșistă, o mișcare împotriva Americii”
https://ziare.com/criza-guvernamentala/adrian-zuckerman-atac-ilie-bolojan-pnl-usr-2019541
În afară de Vladimir Tismăneanu, CTP, Valeriu Nicolae, Ana Blandiana și Gabriel Liiceanu, alți intelectuali publici nu și-au asumat limpede și notoriu vreo poziție, lăsând să lumineze poporul televiziunile mogule în această criză. Cu atât mai puțin scriitorii, ciobăniți de liberalul de la ALDE Varujan Vosganian.
În
atenția scriitorilor cu vederi liberale sau... aldine!
20
06 2026 Varujan Vosganian: Membrii PNL proveniți din ALDE nu vor participa
la Congresul Extraordinar al PNL. Bolojan a procedat ca Lenin
https://www.mediafax.ro/politic/varujan-vosganian-membrii-pnl-proveniti-din-alde-nu-vor-participa-la-congresul-extraordinar-al-pnl-bolojan-a-procedat-ca-lenin-23758825
”În
2024, când a fuzionat cu PNL, ALDE avea trei co-președinți, pe Varujan
Vosganian, Mohammad Murad și Mircea Minea. Vosganian este acum președintele
Uniunii Scriitorilor, Murad este parlamentar AUR, iar Minea, amic al familiei
Savonea, este primar în Chiajna.
Acum,
Varujan Vosganian îl acuză pe Ilie Bolojan că nu respectă protocolul semnat în
2024 de Nicolae Ciucă.”
21
06 2026 Bolojan a eliminat membrii ALDE din conducerea PNL, unde îi adusese
Ciucă. Vosganian, supărat
https://defapt.ro/politica/bolojan-a-eliminat-membrii-alde-din-conducerea-pnl
Mai greu încă decât formarea unui nou guvern e să schimbi în România actuala nomenclatură de personalități abonate și oarecum autorizate pentru a debita competent pe la tembeliziuni, adesea și solicitate în presă, opinii mai totdeauna previzibile despre circul politic.
Avem doar unele păreri divergente din învățământul superior al României, care educă formativ creativ clasa noastră politică, inclusiv prin Sciences Po din Câmpina.
„Deputatul
USR Radu Mihaiu i-a pus la îndoială studiile lui Romeo Lungu...
Romeo
Lungu: În 2003 am absolvit Universitatea Petrol și Gaze din Ploiești, colegiul
care își avea sediul în municipiul Câmpina. Colegiu universitar de trei ani de
zile, specializare Administrație Publică Locală. Dacă vreți, vă puteți
interesa. Dar nu, mai bine vă arăt după audieri diploma de absolvire din 2003 a
Colegiului Universitar Câmpina, care aparținea la acel moment de Facultatea de
Petrol și Gaze.”
22
06 2026 Romeo Lungu, propunerea de la Dezvoltare: „Cei de la USR sunt mult
mai răi decât cei de la AUR”
https://www.cotidianul.ro/romeo-lungu-propunerea-de-la-dezvoltare-cei-de-la-usr-sunt-mult-mai-rai-decat-cei-de-la-aur/
Adică
capitularea necondiționată PNL-USR, din perspectiva instituției care educă
politicienii și administrația noastră.
19
06 2029 Rectorul SNSPA, apel pentru un „armistițiu politic” în patru pași:
”Escaladarea conflictelor în politică nu conduce niciodată spre un rezultat
decent, ci spre haos”
https://ziare.com/remus-pricopie/armistitiu-politic-partide-escaladare-conflict-patru-pasi-simpli-2019559
03
04 2026 Dacian Cioloș revine oficial la Palatul Cotroceni. Va fi consilier
al lui Nicușor Dan. "Ca să pot să acționez și în numele dânsului"
https://ziare.com/consilier-nicusor-dan/dacian-ciolos-revine-oficial-palatul-cotroceni-consilier-nicusor-dan-2004446
Dar
sfetnicul Dacian Cioloș unde era, să se fixeze alt reper decât Veștea? În Indochina,
cu Francofonia și cu Ciprian Mihali, se vede pe Fbk! Și se mai vede și alt
viitor:
16 04 2026 Fbk: „Je suis honoré d’annoncer que la Roumanie a officiellement présenté ma candidature au poste de Secrétaire général de la Francophonie pour le mandat 2027–2030... Je remercie le Président de la Roumanie Nicușor Dan pour son soutien et pour la transmission officielle de cette candidature au Président français Emmanuel Macron, en sa qualité de Président en exercice du Sommet de la Francophonie.”
18 06 2026 Fbk, Cătălin Avramescu: „Nicușor Dan a reușit un singur lucru de când este Președinte: să readucă, după 85 de ani, Mișcarea Legionară la guvernare... A blocat legea contra extremismului... A asistat, pasiv, la agresarea deputatului minorității evreiești în Parlament... A numit un Prim-ministru care și-a asumat să aducă în majoritatea guvernamentală partidele anti-semite, pro-Garda de Fier, și pro-Antonescu din actualul Parlament... A decorat un fost militar a cărui unitate a fost implicată în pogromului de la Iași și apoi în baia de sânge de la Odesa.”
22 06 2026 Fbk, Vladimir Tismăneanu: ”AUR nu trebuia să ajungă in mainstreamul politicii din Romania. Este un partid-mișcare cu origini ideologice legionare si național-staliniste, adică ceaușiste. Pozitiile AUR sunt xenofobe, șovine si intolerante. AUR este anti-european. Discursul si comportamentul AUR sunt chiar la dreapta lui Viktor Orban... Cand scriu aceste randuri, Simion este de fapt liderul Romaniei. Ceea ce este absolut monstruos. Să ne mirăm ca jivinele jubilează? Da, Mike, tu si restul bandei sunteți putinisti, legionari, extremisti si antieuropeni!
„În
spațiul public circulă tot mai des perspectiva potrivit căreia o eventuală
preluare a executivului de către AUR nu ar fi neapărat un scenariu dezastruos,
mai ales în condițiile în care în structurile sale de conducere se regăsesc
figuri considerate moderate, precum Dan Dungaciu sau Petrișor Peiu...” „Dacă la
Paris va ajunge la putere o forță politică eurosceptică sau suveranistă, atunci
întregul echilibru european s-ar putea modifica...”
18.06.2026
Cum ar arăta România cu un cabinet AUR. Avertismentul politologului Andrei
Țăranu: „Are mai multe fețe”
https://adevarul.ro/politica/analiza-cum-ar-arata-romania-cu-un-cabinet-aur-2537445.html
E
nasol. Mediatorii Băsescu și Ponta au mai totdeauna idei previzibile, la care
s-a gândit și votantul.
18
06 2026 Băsescu avertizează: „Românilor au început să le crească dobânzile
la împrumuturi. Instabilitatea politică pune sub semnul întrebării și ratingul
de țară”
https://adevarul.ro/politica/basescu-avertizeaza-romanilor-au-inceput-sa-le-2537486.html
19
06 2026 Victor Ponta: Grindeanu trebuie să-l sune pe Simion dacă vrea să
treacă Guvernul Veștea
https://www.cotidianul.ro/interviu-victor-ponta-grindeanu-trebuie-sa-l-sune-pe-simion-daca-vrea-sa-treaca-guvernul-vestea/
Emilian
Isăilă: „Până la întoarcerea lui Nicușor Dan de la Consiliul European, în țară
s-a pornit o vânătoare de vrăjitoare împotriva PNL și USR, orchestrată în
sistemul de justiție inclusiv de procurorii validați de președinte la începutul
lunii aprilie.”
19
06 2026 Operațiunea Veștea continuă, deși nu are voturile. Încă. Izolarea
lui Nicușor Dan și activarea Justiției
https://spotmedia.ro/stiri/opinii-si-analize/operatiunea-vestea-continua-desi-nu-are-voturile-inca-izolarea-lui-nicusor-dan-si-activarea-justitiei
Mai
greu cu personalitățile, cu Autoelita. Pubintelectualii care și-au pus sacii în
căruță, adică au căpătat Notorietatea, au devenit apolitici pe Facebook, pesemne
din calculul că le-ar putea cumpăra cărțile și corupții sau incompetenții,
adică mufo-burghezia de jaf și șpagă! Nu mai ies la atitudine decât dacă sunt
somați de vechii sponsori.
19
06 2026 Protest anunțat în Piața Victoriei. „Când sună Lia, România onestă
iese în stradă să apere democraţia”
https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/protest-in-piata-victoriei-manifestantii-cer-apararea-democratiei-romania-este-sub-asediu.html
Șade
Europa cu ochii ațintiți asupra noastră și se-nchină! Literar, se pot imagina
și alte proceduri, mai firești, de blocare a Congresului PNL. De pildă, să
declare primarul gripă aviară și stare de necesitate în zona Romexpo!
19
06 2026 Cutremur în PNL înainte de Congres. Opozanții lui Ilie Bolojan au
deschis noi procese în instanță pentru a bloca alegerile de duminică
https://evz.ro/cutremur-in-pnl-inainte-de-congres-opozantii-lui-ilie-bolojan-au-deschis-noi-procese-in-instanta-pentru-a-bloca-alegerile-de-duminica.html
Un discurs conservator extremist de viitor membru mai degrabă în AUR decât în PSD. Dar, trebuie citit atent, pentru că dezvăluie pe ce excese correctitudinare s-au cățărat extremiștii, în America lui Trump și în Europa lui Șoșoacă!
„Ar
fi culmea ca azi, la Congres, colegii mei să înlocuiască și săgeata noastră
liberală cu o trotinetă și eventual un rucsac în culorile curcubeului!... Oamenii
independenți economic nu pot fi controlați ideologic, prin urmare
neoprogresismul dinamitează exact fundația autonomiei omenești, libertatea.
Liberul arbitru. Aceștia sunt oamenii pe care Ilie Bolojan îi introduce în PNL,
pulverizând tot ce înseamnă istoria liberalismului românesc!... Cu ce-i încurcă
valorile tradiționale, familia creștină, Biserica, tradițiile, dreapta
rațională, conservatorismul luminat, doctrina Partidului Popular European
(PPE)?”
21
06 2026 Mesajul lui Rareș Bogdan, în timpul Congresului Extraordinar: De ce
PNL nu trebuie să devină sluga USR/Ce-ai făcut, Ilie?
https://www.gandul.ro/politica/mesajul-lui-rares-bogdan-in-timpul-congresului-extraordinar-de-ce-pnl-nu-trebuie-sa-devina-sluga-usr-ce-ai-facut-ilie-20929608
Literar,
ne putem imagina că s-a vorbit mai mult despre ce-o să zică Taylor Swift,
confruntată cu paradoxul că 10 miniștri PSD se lasă comandați de un „electron
liber”, adică de un premier exclus din PNL. Istoric, trebuie să ne gândim că
relaxarea de la masa din 18 iunie e simultană cu atacurile politice prin
justiție la PNL, Ciucu și Fritz!
21
06 2026 Eugen Tomac, despre fotografia de la Bruxelles cu Nicușor Dan și
Lucian Pahonțu, la masă: „Nu a existat nicio discuție despre formarea
Guvernului”
https://www.g4media.ro/eugen-tomac-despre-fotografia-de-la-bruxelles-cu-nicusor-dan-si-lucian-pahontu-la-masa-nu-a-existat-nicio-discutie-despre-formarea-guvernului.html
Dureros
că de 35 de ani, nimic nou sub soare! Filmul ăsta cu niște puciști seamănă
teribil cu cel din 19 - 21 august 1991, încă URSS, când l-au blocat unii pe
Gorbaciov în Crimeia, dovedindu-se apoi o adunătură de iresponsabili.
Consecința a fost totuși uriașă: a căzut vremelnic Sistemul.
Gabriel Liiceanu: „Nicușor Dan n-are nici virtute, nici
vârtute”
https://www.youtube.com/watch?v=SL7a_S46t6Y
Revoltător
egoismul că Rareș Bogdan nu l-a invitat la varza prezidențială de Bruxelles si
pe experimentatul Crin Antonescu, fost președinte interimar!
21
06 2026 Crin Antonescu, atac la conducerea PNL: „În 36 de ani nu am văzut
niciodată ceva mai potrivit cu termenul trădare”
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/crin-antonescu-atac-la-conducerea-pnl-in-36-de-ani-nu-am-vazut-niciodata-ceva-mai-potrivit-cu-termenul-tradare-3825255
Guvernul
Veștea s-ar fi votat mai ușor dacă ar fi cuprins și tehnocrați clarvăzători ca
domnul Victor Ponta.
„Victor
Ponta spune că singura majoritate care se mai poate forma acum pentru
învestirea unui nou guvern este PSD – AUR, iar această alianță, dacă ia naștere
în mod oficial, va scoate România din riscul de a aluneca în „junk”.”
22
06 2026 Guvernul Viștea s-ar vota mai ușor dacă ar fi cuprins și tehnocrați
clarvăzători ca Victor Ponta.
https://www.cotidianul.ro/romania-risca-retrogradarea-in-junk-daca-guvernul-vestea-nu-trece/
Nicușor Dan ar trebui să-i scutească de orice fel de jurăminte pe miniștrii ăștia ai lui lui Veștea.
Cam la fel se exprimă si Rareș Bogdan. Trebuie întrebat tot la Cluj și economistul Gheorghe Funar.
22
06 2026 Alin Tișe, atac fără precedent față de conducerea PNL: ''Vorbim
despre spiritul nebuniei. Și orice spirit al nebuniei, oricât de puternic ar
fi, are o limită''
https://ziare.com/alin-tise/atac-precedent-conducere-aur-spirit-nebunie-limita-2020054
Nu
mai contează cazierul. La tv s-a văzut că viitorul ministru de interne e
prieten nedespărțit cu Petrișor Peiu.
22
06 2026 Marian Neașcu, propus ministru de Interne în ciuda condamnării
definitive la 6 luni de închisoare cu suspendare
https://ziare.com/marian-neacsu/ministru-interne-condamnat-penal-definitiv-guvern-vestea-2019977
22
06 2026 Filmări cu un deputat AUR întrebat de doi deputați de la USR dacă
votează diseară guvernul Veștea: „Vom vedea ce e în oul Kinder. Surpriză
surprinzătoare”
https://hotnews.ro/filmari-cu-un-deputat-aur-intrebat-de-doi-deputati-de-la-usr-daca-voteaza-diseara-guvernul-vestea-vom-vedea-ce-e-in-oul-kinder-suprize-surprize-2280619
În
România, profesorii de formează cadrele administrației și analiștii politici
sunt mai imprevizibili decât politicienii. Deci dacă amărât fiind, te-ai
împrumutat de la bancă să-ți permiți un botez la Monaco, o să-l achiți trăind
pe picior mare mai departe, și fără să furi!
...
„Austeritatea nu este o ideologie”, a spus politologul. „Polul de dreapta, care
merge pe ideea susținerii austerității cu orice preț, mai degrabă din motive
religioase, pentru că oamenii trebuie să sufere pentru a putea fi mântuiți de
Dumnezeu, decât prin motive economice solide, nu e o ideologie”, a subliniat
Pârvulescu.
22
06 2026 Ce a urmărit PNL prin organizarea Congresului. „Calculul echipei
Bolojan este că va rămâne la guvernare până în toamnă”
https://adevarul.ro/politica/ce-a-urmarit-pnl-prin-organizarea-congresului-2538052.html
Mare
atenție, AUR, la Petrișor Peiu! Unii au înțeles de pe la televiziuni că e bun amic
cu propusul ministru de interne, Marian Neacșu!
„Piperea
i-a mai transmis și un mesaj șefului PSD, Sorin Grindeanu, despre care a spus
că dacă vrea susținerea AUR să renunțe la ”cordonul sanitar” împotriva acestuia
și să discute oficial cu partidul, nu să ”umble cu șopârle”...”
22
06 2026 Gheorghe Piperea: Veștea încearcă să-i convingă ”la bucată” pe
parlamentarii AUR să susțină viitorul guvern
https://www.g4media.ro/gheorghe-piperea-vestea-incearca-sa-i-convinga-la-bucata-pe-parlamentarii-aur-sa-sustina-viitorul-guvern.html
E
vădit o etichetă falsă, sub bănuiala că e bine finanțată. E cam și cum ai bea
Lichior și ar scrie șmecherii pe el Compot.
„Prim-vicepreședintele
PNL, Dan Motreanu, consideră că asocierea actualului Guvern cu Partidul
Național Liberal doar pe baza apartenenței individuale a unor persoane
reprezintă o manipulare a realității politice și o încercare de a induce în
eroare opinia publică.”
22
06 2026 Dan Motreanu denunță ''o încercare de a induce în eroare opinia
publică''. Ce l-a înfuriat pe al doilea om din PNL
https://ziare.com/scandal-pnl/dan-motreanu-denunta-incercare-inducere-eroare-opinia-publica-2020143
Dacă
Bolojan nu-i belește ca Lăpușneanu, îi va veni rândul la percheziție
informatică cum păți ieri Ciucu! Sistemul cleptocrației e intact.
23
06 2026 Lista puciștilor care vor fi excluși marți din PNL după susținerea
pentru Adrian Veștea
https://www.g4media.ro/surse-lista-pucistilor-care-vor-fi-exclusi-marti-din-pnl-dupa-sustinerea-pentru-adrian-vestea.html
Intransigentul Petrișor Peiu, un strateg de grădiniță expirat. Văzând specimenele de miniștri ai guvernului Veștea, asumat să continue reforma de președintele Dan, îngâmfatul lider creștin anti-migranți al AUR-ului și-ar fi atins mult mai bine scopurile enigmatice, lăsând gruparea Mohammad Murad să-l voteze pe ex-liberal după cum gândea conștiința ei!
„Guvernul
Veștea/Nicușor a picat la vot!”, a scris pe Facebook George Simion chiar în
momentul în care în Parlament a început votul pentru învestirea Guvernului.
22
06 2026, 22:51 George Simion, înainte de votul din Parlament: Guvernul
Veștea/Nicușor a picat
https://www.mediafax.ro/politic/simion-inainte-de-votul-din-parlament-guvernul-vestea-nicusor-a-picat-23759802
Cine în presa online a practicat Luminarea Poporului în această criză? Cine a călăuzit pe nedumeritul alegător priponit dinaintea celor trei televiziuni mogule? Presa, contând electoral probabil sub 7%, s-a cam mulțumit să reproducă injuriile dintre combatanți, fără atitudine. Vechile faruri, Revista 22, Dilema cu persiflarea urban-elitistă permanentă a țăranului mioritic, Contributors... au fost practic inexistente în acest balamuc. Iar răsfirații atitudinari pe alte platforme s-au ocupat mai mult de pedepsirea în continuare a lui Nicușor Dan pentru ezitarea că n-a acceptat din prima lectură, necondiționat, legea Wexler!
Iar acuzația de legionarism mai mult stimulează creșterea AUR-ului decât să o frâneze. Viștea a și compromis-o la AUR la portiță. Dacă A=B, atunci și B=A. Deci, dacă auriștii sunt ca legionarii, atunci și ăia interbelicii trebuie să fi fost tot așa, un fel de ultrași tricolori, care dau spectacol cu petarde! N-o să cumpere generația Z de la Humanitas sau de la Tanacu biografiile Căpitanului de Tatiana Niculescu sau, cea dintâi științifică (!), a lui Oliver Jens Schmitt, criticul BOR-ului, ci mai tentanta demascare a... fascistului Nicolae Iorga, că e ultimul răcnet în demitizări.
„Vlad
Alexandrescu, preşedintele Grupului de Dialog Social, îi reproşează
preşedintelui Nicuşor Dan că nu s-a delimitat suficient de ferm de legionarism
şi spune că se aştepta ca el să fie „un educator al României”... În interviu,
evaluarea sa este mult mai dură în privinţa fostului Executiv, despre care
spune că PSD a avut dreptate să-l prăbușească. Și explică de ce.”
22.06.2026
19:50 Liderul ONG-ului care a fost vreme de 35 de ani unul dintre cei mai
virulenți adversari ai FSN-PSD: „Guvernul Ilie Bolojan a căzut prea târziu. PSD
a avut dreptate să-l prăbuşească”
https://hotnews.ro/interviu-video-liderul-ong-ului-care-a-fost-vreme-de-35-de-ani-unul-dintre-cei-mai-virulenti-adversari-ai-fsn-psd-guvernul-ilie-bolojan-a-cazut-prea-tarziu-psd-a-avut-dreptate-sa-l-prabusea-2281130
20
06 2026 17/20 Digi FM. Ați vota pentru suspendarea lui Nicușor Dan?
Lucian Mindruță: ‘Merită să primească o lecție.’
22
06 2026 Ludovic Orban invocă demiterea lui Nicușor Dan: ”Să nu te miri dacă
te voi considera cea mai mare amenințare la adresa democrației și voi începe să
susțin demiterea ta” / Orban e fost susținător puternic și fost consilier
prezidențial al președintelui
https://www.g4media.ro/ludovic-orban-invoca-demiterea-lui-nicusor-dan-sa-nu-te-miri-daca-te-voi-considera-cea-mai-mare-amenintare-la-adresa-democratiei-si-voi-incepe-sa-sustin-demiterea-ta-orban-e-fost.html
Acolo unde societatea civilă s-a prăbușit de îndată ce i-a înțărcat finanțarea pe motiv că s-a maturizat, ticăloșiile politicienilor nu mai pot fi prevenite, ci doar interpretate cât mai autopublicitar excentric de către influenceri. Într-o asemenea democratură, reglarea se face numai prin catastrofă. Și nu de tot! Doar cât să simtă electoratul că ceva nu e ca Afară. În fond, jalea românească nu e depresia că am fi revenit la mizeria ceaușistă, ci doar părerea de rău că am fi putut, la resursele noastre, să trăim ca austriecii sau olandezii.
Altminteri,
a te comporta într-o democratură ca și cum ar fi democrație și ai doleanțe
să le urli liber în baie, e un act de complicitate. 18 iunie 2026 e o zi
istorică, un colț de cotitură! De aici înainte a-ți mai da cu părerea despre
statul capturat, dacă nu ai 5k vizualizări în presa online sau minim 500 pupici
Fbk, slujește doar plutocrației, la a proba către UE-NATO că uite, dom'le, în
RO e libertate, mânca-ți-aș, și... sistem constituțional.
Cum șoptea și Lenin lui Troțki să n-audă Krupskaia, masile trebuie lăsate să învețe 4-5 ani, pe propriul coș de cumpărături, niciodată îngreunat cu cărți, ce e bine și ce-i rău.
*** ***
22 iunie! La 1941, acum 85 de ani,
pentru eliberarea Basarabiei cotropite de URSS, românii au trecut Prutul în cel
mai greu război din istoria lor, cu pierderi uriașe, iar unii influenceri,
istorici profesioniști sau diletanți, încă mai susțin, în postromânism,
aberația că frații din dreapta Prutului n-au făcut nimic pentru cei din
stânga! De aceea, dat fiind enormul roman al ingratitudinii față de eroi, în a
acapara fonduri NATO nici nu putem folosi argumentul că noi românii suntem
singurii din enorma coaliție a lui Rutte care i-am combătut pe ruși până-n Caucaz
și la Volga! Mai rău încă, întețindu-se lupta ideologică, avem de a face cu o
schimbare de paradigmă: de vreun an, doi, încoace românilor li se neagă chiar
dreptul de a trece Prutul, nu numai Nistrul! Fireasca amintire a Pogromului de
la Iași, cu tot cu Trenurile Morții și ce a mai urmat ca Holocaust în Bucovina,
Basarabia și Transnistria, e tratată ca și cum acesta ar fi fost unicul
scop al Războiului Sfânt! Amuzantă și lașitatea că, de la Căderea Zidului
Berlinului la 1989 drept simbol al Sfârșitului Istoriei, influența Reichului în
România mutilată, redusă cu o treime la 1940, părăsită de toți prietenii, e
considerată azi insignifiantă, spre a proteja imaginea celei puternice țări din
UE. Or, începând din toamna lui 1940, Reichul, solicitat de Carol II și Antonescu,
trimisese în România nu numai trupe avangardă ale unei posibile ocupații, ci și
rețeaua adiacentă de agenți coordonatori ai numeroșilor colaboraționiști gata
de orice.
Se poate lua drept studiu de caz
tratarea acestei probleme militare, Trecerea Prutului, pentru a înțelege
cum câștigă extremiștii voturi în România.
Aici e preluat un istoric militar,
colonel Alexandru Duțu, fragmente din cartea „Armata română de la Prut la Volga
și înapoi la Prut, 1941-1944”, Editura Lexon-Prim, Chișinău, 2015.
22 06 2026 22 iunie 1941:
Cronologia unei zile istorice pentru români: ”Ostași, vă ordon: Treceți
Prutul!” - Fapte de arme și de legendă
https://www.activenews.ro/cultura-istorie/22-iunie-1941-Cronologia-unei-zile-istorice-pentru-romani-Ostasi-va-ordon-Treceti-Prutul-Fapte-de-arme-si-de-legenda-144177
Iar
aici, e intervievat cercetătorul Ottmar Trașcă, pentru care ce e relevant e
doar evaluarea nazistă cum că Armata Română era nepregătită să învingă
imensa și înarmata până în dinți Armată Roșie a Cominternului, fără de care
anglo-americanii, numai cu bombardamente ca ale lui Trump în Iran, nu mai
intrau ei în Berlin sau Dresden.
22 06 2026 Istoric militar,
despre momentul ”Ostași, treceți Prutul!”:
Armata română era prea mică pentru un război atât de mare
https://www.g4media.ro/istoric-militar-despre-momentul-ostasi-treceti-prutul-armata-romana-era-prea-mica-pentru-un-razboi-atat-de-mare-2.html
Le phénomène Husserl
https://www.radiofrance.fr/franceculture/podcasts/serie-le-phenomene-husserl
În
direct de la Teatrul Scala din Milano: opera „Lucia di Lammermoor”, vineri, 26
iunie, de la ora 21.00, în cadrul unei ediţii speciale a emisiunii Opera, o
lume de la Radio România Muzical.
https://www.romania-muzical.ro/articol/in-direct-de-la-teatrul-scala-din-milano-opera-lucia-di-lammermoor/3932401/3001/1
De când asist la acest măcel sălbatic pornit în Est, apoi și în Levant, de netolerat în secolul XXI al super-tehnologiilor, citesc din Armand Hrestic - Războiul Sfânt (vol. I-IV), un fel de Lev Tolstoi - Război și Pace, cu naratologie încâlcită din proiect să te plictisești de la Joyce și Musil până la Pynchon și să abandonezi.
https://archive.org/search?query=Hrestic
http://propinatiu.ro/carti
*** *** *** ***
Bietul Marx, dacă i s-ar putea explica ce e neomarxismul atribuit lui azi, s-ar cruci!
Ca să-l ierți pe Marx, citește Engels: „Situația Clasei muncitoare din Anglia.”
Până
la excesele trumpiste și la creșterea amenințătoare a procentelor extremismului
în UE, un asemenea film cu „fiorduri” nici măcar n-ar fi fost eligibil la
concursurile cu premii notabile. Succesul de la Cannes e de fapt o recunoaștere
a faptului că s-a mers prea departe cu cenzura correctitudinară. Mai rar
influencer să recunoască însă contribuția indirectă la exploatarea de către
șmecheri a contrarierii opiniei publice. Iar azi în România de observat
coșmarul că în afară de CTP, Valeriu Nicolae și puțini alți... inconștienți, nu
prea mai riscă intelectualii publici să reacționeze la legitimarea actuală a
partidelor șoșocare, ca salvatoare ale națiunii, pe motivul televizionar că o
țară, dacă are președinte, atunci ea trebuie să aibă guvern! Poate vom avea un
film despre misterele Revoluției de catifea din 2017, „Noaptea ca hoții”,
minune civică din care azi n-a mai rămas nimic.
17
06 2026 Mircea Morariu: Coșmarul norvegian
https://www.contributors.ro/cosmarul-norvegian/comment-page-1/
Până
și retractila Germanie îndrăznește să critice atacurile extremiste asupra
creștinilor, îndeosebi tradiția de a scuipa.
17
06 2026 Atacurile asupra creștinilor
din Ierusalim se înmulțesc
https://www.dw.com/ro/atacurile-asupra-cre%C8%99tinilor-din-ierusalim-se-%C3%AEnmul%C8%9Besc/video-77584641
*** *** *** *** *** ***
Google
AI: „Agitația: Se concentrează pe transmiterea a puține idei accesibile
către mase mari de oameni (persoane care nu sunt neapărat educate politic).
Scopul ei este de a genera acțiuni imediate sau de a incita stări de spirit.
Propaganda: Se adresează unor grupuri mai restrânse sau elitelor, oferind mai multe idei complexe și teorii. Scopul principal este de a modela viziunea asupra lumii pe termen lung.”
Agitprop
https://en.wikipedia.org/wiki/Agitprop
„The
Obznana (Cyrillic: Обзнана; Serbo-Croatian for "Proclamation") was a
government decree that was issued on 29 December 1920 in the Kingdom of Serbs,
Croats and Slovenes (Yugoslavia), which mandated closure of all organizations,
trade unions and newspapers associated with the Communist Party of Yugoslavia
(CPY). It also banned any kind of communist propaganda, stipulating that any
person accused of "bolshevik propaganda" should be fired from a
public job.”
Obznana
https://en.wikipedia.org/wiki/Obznana
September Uprising [a 1923 communist insurgency in Bulgaria]
https://en.wikipedia.org/wiki/September_Uprising
...
Descoperită în anul 2019 într-un sit paleolitic de lângă Piatra Neamț, statueta
paleolitică de tip Venus (foto) a fost prima de acest gen identificată vreodată
în România și prima figurină antropomorfă decoperită întreagă în Europa după
mai bine de un secol. ...
17
01 2023 Science report: Autenticitatea statuetei paleolitice Venus de Piatra
Neamț, confirmată pe plan internațional. Civilizația minoică avea reguli bizare
ale căsătoriei. Creierul cefalopodelor și cel al oamenilor au evoluat în mod
similar
https://hotnews.ro/science-report-autenticitatea-statuetei-paleolitice-venus-de-piatra-neamt-confirmata-pe-plan-international-civilizatia-minoica-avea-reguli-bizare-ale-casatoriei-creierul-cefalopodelor-si-cel-al-oa-86219
30
12 2019 Venus de Piatra Neamț – Cea mai veche sculptură din piatră
descoperită în România
https://historia.ro/sectiune/actualitate/venus-de-piatra-neamt-cea-mai-veche-sculptura-568390.html
Adică
aproape ca Beirutul?... Exact contrariul e adevărat. Clasificarea asta reflectă
incompetența în ale Propagandei, clasa politică din RO neștiind la ce e bună
cea intelectuală; de-aia și boicotează marii mahări Bookfestul!
07
06 2026 Bucureștiul, printre cele mai nefericite orașe din lume. Capitala
ocupă locul 247 din 251 în Happy City Index 2026
https://www.g4media.ro/bucurestiul-printre-cele-mai-nefericite-orase-din-lume-capitala-ocupa-locul-247-din-251-in-happy-city-index-2026.html
Interesantă
intersecția străzilor Pamfil Șeicaru și Mihail Sadoveanu la Ciorogârla, autorul
romanului „Mitrea Cocor” instalându-se în conacul confiscat de comuniști al
ziaristului.
Mihail Sadoveanu -„Contele de Ciorogârla”
https://istoriaincomoda.wordpress.com/2012/09/05/mihail-sadoveanu-contele-de-ciorogarla/

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.